NIA, Niantic… kuo jie galų gale skiriasi?

Pastaruoju metu darosi vis sunkiau suprasti, kokiais keliais iki mūsų atkeliauja informacija, ir kaip užkulisiuose tarpusavyje susiję pagrindiniai mūsų akiratin pakliuvę žaidėjai. Taigi, kaip suprasti visus šiuos pavadinimus – NIA, Niantic projektas, Niantic Labs…

NIA

 

NIA, National Intelligence Agency – JAV Nacionalinė žvalgybos agentūra, tariamai išformuota Šaltojo karo metu, o jos funkcijas perėmė CŽV. Iš tiesų NIA ir toliau veikė marginalių mokslinių tyrimų srityje ir buvo atsakinga už visą eilę įslaptintų idėjų kalvių (angl. think tanks), tyrinėjusių miglotus klausimus. Pati paskutinė ir žinomiausia buvo Niantic projektas. Tarp ankstesnių projektų paminėtini Whydah ir Mary Celeste – NIA turi įprotį vadinti savo projektus nuskendusių laivų pavadinimais.

Niantic projekto metu agentūrai NIA vadovavo Juen Ni, kuri skyrė daug dėmesio ir finansavimo XM tyrimams. Po Apreiškimo nakties ir po to sekusios sumaišties J. Ni perbėgo į Hulong Transglobal, o jos pareigas perėmė Džėjus Filipsas. Dabartinis NIA direktorius yra buvęs Niantic projekto dalyvis Henkas Džonsonas, kuris buvo pakviestas užimti šį postą D. Filipsui žuvus per sprogimą praėjusių metų spalį.

Kartu su nauju direktoriumi NIA gavo ne tik naują logotipą (žr. viršuje, kairėje – senasis, dešinėje – naujasis), bet tapo skaidresnė ir atviresnė. „NIA dirba Jums!“ rašo direktorius H. Džonsonas palinkėjimų lentoje Kaltenbergo stovyklavietės renginyje. Tik ar ilgam tai?

Niantic projektas

Niantic projektas – agentūros NIA įkurta, 2012-2013 metais CERN laboratorijoje Ženevoje veikusi idėjų kalvė, kurios tikslas buvo nustatyti ekzotiškosios materijos (XM) keliamas grėsmes ir teikiamas galimybes. Niantic projekte dalyvavo ir mokslininkai, ir XM sensityvūs, t.y.,ypatingai jautrūs XM poveikiui, asmenys.

Niantic projektas buvo uždarytas 2013 metų balandžio mėnesį, visas patalpas ir duomenis perėmė duomenų saugos įmonė Hazdata. Vėliau buvo keli bandymai gauti papildomą finansavimą ir projektą atgaivinti, apie tokią galimybę kalbėjo ir Henkas Džonsonas interviu liepos mėnesį. Turint omeny NIA polinkį į slaptumą, negalime būti tikri, kokia yra tikroji projekto būsena.

Niantic Labs

Niantic Labs – žaidimų kompanija, kuri išleido Ingress – XM skenerį, užmaskuotą kaip žaidimas. Būtent jie stovi už visų oficialių Ingress paskyrų socialiniuose tinkluose.

Skenerio prototipas buvo telefone, kurį pametė Niantic projekto mokslininkė dr. Devra Boganovič 2012 metų vasarą. Telefoną įsigijo Benas Džeklandas, kuris išardė telefoną ir rado „keistą mikroschemą“. Vėliau, 2012 m. lapkričio 15 dieną skeneris pasirodė Google Play aplikacijų parduotuvėje kaip žaidimas.

Tuo metu NIA manė, kad Niantic Labs nėra susiję nei su vagyste, nei su B. Džeklandu. Sprendžiant iš iš to, ką Niantic Labs direktorius Džonas Hankė pasakojo Ingress penktojo gimtadienio laidoje, skenerio išeities tekstus jie gavo anonimiškai.

Tuomet NIA pamatė galimybę rinkti didelius kiekius XM, ko nebūtų galėję padaryti vien savo pajėgomis. Todėl jie netrukdė toliau platinti skenerio. Nepaisant to, kad NIA ir Niantic Labs darbuotojai ne kartą teigė, kad organizacijos nesusijusios, jau 2012 m. gruodį E. Kalvinas vadina Ingress „mūsų skeneriu“, o Oliverlis Linton-Vulfas atsainiai planuoja funkcionalumo pakeitimus. Tai tikrai nebūtų buvę įmanoma, jai NIA nebūtų turėjusi įtakos Niantic Labs.

Jau painu?

Tarsi neužtektų painiavos tarp šių trijų panašių pavadinimų, P. A. Chapeau, 2012 lapkritį pradėjęs Niantic sąmokslo teorijai skirtą internetinį dienoraštį, parinko jam pavadinimą „Nianticproject“. Atitinkamai pavadintos ir paskyros socialiniuose tinkluose Facebook, G+ ir Twitter (kas įsiutino direktorę J. Ni). Taigi, jei pamatysite informaciją, kurios autorius yra Nianticproject – tai greičiausiai sąmokslo teorijos tyrimo dalis. Jei autorius Ingress – greičiausiai turinį pateika Niantic Labs. NIA savo pranešimų paprastai neskelbia. Jei reikės, jie jus patys susiras.

Ar Niantic Labs = NIA

Šiame kontekste klausimas, kaip Niantic Labs susijusi su NIA, pasidaro visai prasmingas. Gali būti, kad per laiką Niantic Labs iš tiesų tapo NIA padaliniu. Tai patvirtintų ir biografinių kortelių evoliucija – naujausios Niantic Labs darbuotojų kortelės spausdinamos su NIA logotipu. O kai kurie agentai prisiminė, kad Niantic Labs renginių koordinatorė (dabar jau buvusi) Lizė Noiberg prasitarusi per renginį Kaltenbergo stovyklavietėje, kad Niantic Labs yra viešas NIA padalinys, o Henkas Džonsonas – jos, E. Kriugo, D. Hankės ir kitų darbuotojų tiesioginis vadas.

Pabaigai: E. Kriugo paaiškinimas Esekso grupės Telegram pokalbių kambaryje:

Yra oficialus oficialus ir oficialus neoficialus, ir, galiausiai, neoficialus neoficialus atsakymas. Noriu pasakyti, mes juk klijuojame agentūros logotipą ant autobusiuko ir biografinių kortelių, o mūsų direktorius dėvi NIA liemenę. Keisti laikai tokio pobūdžio darbui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *